Jak uczyć się słówek z angielskiego?

Jak uczyć się słówek z angielskiego – podstawy

Jak uczyć się słówek z angielskiego? Przede wszystkim skutecznie, czyli w taki sposób, jaki jest najlepszy dla Ciebie! Nie ma jednej, uniwersalnej metody nauki, która pasowałaby wszystkim i która u każdego przyniosłaby tak samo dobry efekt. Jak jednak wybrać metodę zapewniającą szybką i skuteczną naukę słówek?

Zacznij od planu!

Zastanów się, ile czasu dziennie chcesz poświęcać na naukę słówek. Po tym określ, co będzie Twoim źródłem angielskiego słownictwa – może to być słownik, książka do nauki angielskiego, angielskie fiszki, kurs językowy, a nawet aplikacja do nauki języka angielskiego. Wybierz to źródło, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze i najatrakcyjniejsze. Na koniec zaplanuj konkretny czas i miejsce nauki. To naprawdę bardzo ważne – pozwoli wypracować nawyk i po pewnym czasie nauka słówek będzie czynnością tak samo naturalną jak poranne mycie zębów.

Jak uczyć się słówek z angielskiego – zapamiętywanie vs zapominanie

Naukę warto zacząć od uświadomienia sobie, że to tak naprawdę walka z zapominaniem! Pomyśl, jak ogromna byłaby Twoja wiedza, gdyby każde słówko, którego się nauczysz, już zawsze zasilało Twój zasób słownictwa. Brzmi jak spełnienie marzeń, prawda? W rzeczywistości jednak wszystko, czego się uczymy, po czasie zostaje zapomniane, dlatego konieczne jest POWTARZANIE.

Powtarzanie, czyli klucz do skutecznej nauki słownictwa i nie tylko – poprzez powtarzanie można nauczyć się dosłownie wszystkiego. Pewnie brzmi jak nic odkrywczego, bo na co dzień powtarzasz słówka, a nauka i tak nie jest ani efektywna, ani skuteczna. W czym tkwi problem?

Jak uczyć się słówek z angielskiego – najlepsza strategia

Klasyczne listy słówek z angielskiego po pewnym czasie nauki robią się okrutnie długie. Powtarzanie najstarszych słówek zajmuje coraz więcej czasu i zwyczajnie zniechęca do powtarzania nowych słów, przy których zarówno entuzjazm, jak i koncentracja są już na zdecydowanie niższym poziomie. Najlepszą metodą nauki języka obcego są strategiczne powtórki. Co to oznacza?

Oznacza to, że najczęściej powtarzanym ma być materiał najsłabiej zapamiętany, a najlepiej zapamiętany ma być powtarzany rzadziej. Świetnym sposobem nauki jest metoda Sebastiana Leitnera – niemieckiego publicysty żyjącego w XX wieku. Opiera się ona na karteczkach – fiszkach oraz 5 przegródkach w kartonowym pudełku.

Metoda Sebastiana Leitnera krok po kroku

Krok 1. Zapełnij karteczkami 1. przegródkę (może ich być 50, 100, a nawet 1000)

Krok 2. Wybierz z 1. przegródki 20 karteczek i sprawdź, czy pamiętasz zapisane na fiszkach słowa. Jeśli tak – karteczka trafia do przegródki 2, jeśli nie – trafia do przegródki 1.

Krok 3. Powtarzaj, aż 2. przegródka będzie zapełniona i powtórz od kroku 1.

Co ważne – przechodząc do 3., 4. i 5. przegródki, w przypadku błędnej odpowiedzi karteczka trafia do 1. przegródki i rozpoczyna swoją podróż od nowa. Po wyjęciu karteczki z 5. przegródki można uznać, że słówko jest zapamiętane.

Proces nauki języka obcego wiąże się z zaangażowaniem, determinacją i systematycznością, ale bez dwóch zdań – warto! Satysfakcja gwarantowana!

© 2020 Elite English Academy. Wszelkie prawa zastrzeżone.